Gres Hortum Makarası Nedir?

Gres hortum makarası, gres hortumlarının nizami bir şekilde durmasını sağlamak amacıyla tambur üzerine hortumun sarıldığı, besleme hortumunun sabit kalırken tambur üzerindeki hortumun hareketli olabildiği endüstriyel bir ekipman olup genellikle yağlama cihazlarına monte edilerek kullanılmaktadır.

Otomatik veya manuel tipleri mevcuttur. Otomatik gres hortum makarası için geri toplama işlemi elektrik motoru, hidromotor, pnömatik motor veya zemberek yardımıyla yapılmaktadır. Manuel modeller için manivela kolu yardımıyla geri toplama işlemi operatör yardımıyla yapılabilmektedir.

Gres Hortum Makarası, Gres Hortum Tamburu, Gres Makarası, Gres Tamburu, Otomatik Gres Makarası, Otomatik Gres Tamburu, Gres Yağı Makarası, Yağ Makarası, Yağ Tamburu

– Elektrik motorlu gres hortum makarası için 220V/380VAC veya 12V/24V/48VDC motor seçenekleri mevcuttur.
Hidrolik hortum makaralarında olduğu gibi tek, iki ve dört yollu seçenekleri mevcuttur.
– Besleme miline bağlantı yapılabilmesi için özel diş tasarımı yapılabilmektedir.
– Zemin tipi ve duvar tipi montaj için farklı seçenekleri mevcuttur.
– Aksi belirtilmediği müddetçe kilitleme mekanizmalı olarak imal edilmektedir.

Yağlama cihazları, çeşitli endüstriyel ve makinelerin bakımında kullanılan önemli araçlardır. Yağlama işlemi, makine parçalarının aşınmasını azaltmaktadır. Ayrıca yağlama işlemi sürtünmeyi azaltır. Böylece genel olarak sistemlerin daha uzun süreli ve verimli çalışmasını sağlar. Bu vesileyle makinelerin ömrünü uzatmaya yardımcı olur. Gres hortum makaraları da bu yağlama cihazları ile birlikte kullanılmaktadır. Bakım esnasında yağlama işlemlerini kolaylaştırır.

Başlıca kullanım yerleri arasında,

 • Atölyeler,
 • Sanayi makinelerinin çokça bulunduğu ortamlarda,
 • Yağlama gerektiren cihazların bulunduğu ortamlar bulunmaktadır.

Kilitleme mekanizması, gres hortum makaraları üzerinde sarılı olan hortumun kullanımı esnasında operatöre yük bindirmemek için özel olarak dizayn edilmiş dil-tarak mekanizmasından oluşmaktadır. Bu dil-tarak mekanizması istenilen metrajda hortumun sabit kalmasını sağlamaktadır.

Kilitleme mekanizması, gres hortumunun çok kısa olacak şekilde çek bırak yapılması ile devreden çıkarılmasıyla hortumun otomatik olarak geri toplanmasını sağlamaktadır.

Gres Hortum Makarası Teknik Özellikleri

Gres Hortum Makarası, Gres Hortum Tamburu, Gres Makarası, Gres Tamburu, Otomatik Gres Makarası, Otomatik Gres Tamburu, Gres Yağı Makarası, Yağ Makarası, Yağ Tamburu

Gres hortum makaraları kullanıcılara pratiklik, düzen ve uzun ömürlü hortum kullanımı sağlamak amacıyla ehemmiyet arz etmektedir. Yağlama cihazlarının kullanıldığı ortamlarda bu tamburlar kullanılarak yağlama işlemlerinin çok daha kolay bir şekilde yapılmasına imkan tanır.

 • Düzen ve Saklama Kolaylığı:
  Gres hortum makarası, hortumu düzenli bir şekilde sarmanıza ve saklamanıza yardımcı olur. Düzenli sarılan bir hortum, gelecekteki kullanımlarda düğümlenme veya dolaşma riskini azaltmaktadır.
 • Hortumun Uzun Ömürlü Olması:
  Sürekli olarak düğümlenmeye maruz kalan veya yere serilen bir hortumun ömrü kısalmaktadır. Gres hortum makarası, hortumu korur. Ayrıca hortum düzenli bir şekilde muhafaza edildiği için hortumun uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
 • Kullanım Kolaylığı:
  Hortum makaraları, genellikle zemberekli (yaylı) olarak imal edilmektedir. Hortumların otomatik olarak toplanmasını sağlaması nedeniyle kullanım kolaylığı sağlar.
 • Bakım Kolaylığı:
  Gres hortum makarası, ağır endüstriyel şartlara dayanıklı şekilde tasarlanmaktadır. Tamburlar, bakım işlemleri esnasında yağlama ve bakım kolaylığı sağlar.