Hidrolik Hortum Makarası Nedir?

hidrolik hortum makarası, hidrolik makara, hidrolik hortum tamburu, hidrolik tambur, yaylı hortum makarası, yaylı hortum tamburu, makara, tambur

Hidrolik hortum tamburları; tek yollu hidrolik hortum makarası, iki yollu hidrolik hortum makarası ve dört yollu hidrolik hortum makarası başta olmak üzere akışkan yolu sayısına göre adlandırılmaktadırlar. Örneğin 2 yollu hidrolik hortum makaraları için tambura ikiz hortumlar sarılmaktadır. Böylece hortumlardan biri besleme için diğeri ise biri tahliye için kullanılmaktadır.

Hidrolik hortum makarası sistemlerinde hortum sayısı kadar mafsal mevcuttur. Hortumlar içerisindeki yağlar bu mafsallar aracılığıyla iletilmektedir. Her hortum için bir mafsal düzeneği olması nedeniyle hortum içerisindeki akışkan bir diğerine karışmadan transfer edilir. Mil-mafsal düzeneklerinde besleme mili sabit kalırken özel tasarım mafsal sistemi sayesinde hortumların hareketli olması sağlanır. Bu vesileyle hidrolik hortum makarası, sisteminizin çalışmasına katkıda bulunur ve hortumların otomatik olarak açılıp toplanmasını sağlar.

Hidrolik hortum makarası kullanım alanlarını listeleyecek olursak listenin en başında muhakkak vinçler yer alacaktır; ancak yine de kullanım alanları yalnızca bununla sınırlı değildir. Hidrolik hortum makarası kullanılan alanları ele alacak aşağıdaki gibi bir liste yapmak mümkün olacaktır.

İnşaat makineleri, vinçler, ekskavatörler ve diğer ağır makineler… Bu makineler genellikle hidrolik sistemlerle çalışır. Hidrolik hortum tamburu, bu makinelerde bulunan hidrolik güç ünitesinden pistonlara hidrolik yağ iletimini gerçekleştirmektedir. Hidrolik hortum makarası, yukarıda da bahsedildiği gibi tek yollu hidrolik hortum makarası, iki yollu hidrolik hortum makarası yahut dört yollu hidrolik hortum makarası gibi hortum sayısına göre adlandırılmaktadır. Bahse konu olan makinelerde en az bir besleme ve bir tahliye hortumu olması nedeniyle iki yollu hidrolik hortum makarası sıkça tercih edilmektedir.

Hidrolik hortum tamburu, kullanılan hidrolik hortumlarını düzenli tutar ve korur. Aynı zamanda hidrolik hortum makarası sistemin otomatik olarak çalışmasına imkan tanır.

Traktörler, hasat makineleri ve diğer tarım makineleri genellikle hidrolik sistemlerle donatılmaktadır. Hidrolik hortum makaraları, tarım makinelerindeki hidrolik piston ve ekipmanların çalışmasında etkin rol oynar. Yine aynı şekilde bu makinelerde de ihtiyaç olan hortum adedini karşılayan hidrolik hortum tamburu kullanılmaktadır.

Fabrikalarda, üretim hatlarında ve diğer endüstriyel tesislerde hidrolik sistemlerle karşılaşılmaktadır. Bu sistemler ile çalışan makineler için hidrolik hortum tamburu yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin hidrolik şarj arabalarında, raylı sistemlerde, hareket ihtiyacı olan hidrolik pistonlu uygulamalar…

Gemilerde ve liman ekipmanlarında hidrolik sistemler sıkça kullanılmaktadır. Hidrolik hortum makarası, denizcilik sektöründe de sıkça tercih edilmektedir. Gemi vinçleri, vinç sistemleri ve benzeri uygulamalarda kullanılan hidrolik ekipmanlar için tercih edilmektedir.

Madencilik sektöründeki ağır makineler, genellikle hidrolik sistemlerle çalışır. Hidrolik hortum makarası, madencilik ekipmanlarında kullanılan hidrolik hortumlarını düzenli tutar. Hortumları korur ve o sistemin otomatik olarak çalışmasına imkan tanır.

Hidrolik hortum makarası, hortumları düzenli bir şekilde sararak, iş sahasında veya endüstriyel bir tesis içinde düzeni sağlar. Bu, hortumların kolayca erişilebilir olmasını ve düzensiz bir şekilde yerleştirilmelerinden kaynaklanan sorunların önlenmesini sağlar.

Hidrolik hortum tamburu üzerinde düzgün bir şekilde sarılmış olan hidrolik hortumlar, düşük aşınma ve yıpranma seviyeleriyle daha uzun ömürlü olmaktadır. Bu, bakım maliyetlerini düşürmekle beraber sistem güvenilirliğini arttırmaktadır.

Hidrolik hortum makarası, hortumların neredeyse tamamına yakın bir kısmını dış etkenlere karşı korur. Düzensizce sarkmış hortumlar, çevresel etkenler nedeniyle (güneş ışığı, yağmur) hasar görmektedir. Hidrolik hortum tamburu, bu tür etkenlere karşı koruma sağlar.

Düzenli bir şekilde sarılan hortumlar, iş sahasında güvenliğini temin etmektedir. Düzensizce sarkan veya dağınık olan hortumlar, iş kazalarına neden olabilmektedir. Bu nedenlerden ötürü Hidrolik Hortum Makarası, bu tür potansiyel güvenlik risklerini azaltır.

Hidrolik hortum makarası, hortumların düzenli bir şekilde depolanmasını sağladığından hortumların daha hızlı bir şekilde kullanılabilmesine ve bakım işlemlerinin daha etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak tanır.

Hidrolik hortum tamburu, geri toplama özelliği yönünden manuel hidrolik hortum makarası, yaylı hidrolik hortum makarası, hidromotorlu hidrolik hortum makarası ve elektrik motorlu hidrolik hortum makarası olmak üzere 4 ayrı gruba ayrılmaktadır.

Manuel hidrolik hortum makarası için geri toplama özelliği manueldir. Hortumun toplanması operatör tarafından gerçekleştirilmektedir. Otomasyona dayalı sistemler için uygun değildir.

Yaylı hidrolik hortum makarası için geri toplama özelliği otomatiktir. Hortumun toplanması zemberek yay tarafından gerçekleştirilmektedir. Otomasyon sistemlerine uygundur. Dezavantajı tüm metrajlar için imalatı mümkün olmayıp zemberek yayların üst limitine kadar imal edilmektedir.

Elektrik motorlu yahut hidromotorlu hidrolik hortum tamburu için geri toplama özelliği otomatiktir. Geri toplama işlemi motor yardımıyla yapılmaktadır. Tüm metrajlar için müsaittir. Genellikle üst limit hortum metrajına göre belirlenmektedir.

Metrajın uzaması nedeniyle sistemdeki basınç kayıpları göz önünde bulundurulmalı, proje ekibinin ilgili hususa dikkat etmesi önemle tavsiye edilmektedir.