Su Hortum Makarası Nedir?

Su hortum makarası, su hortumlarının nizami bir şekilde durmasını sağlamak amacıyla tambur üzerine hortumun sarıldığı, besleme hortumunun sabit kalırken makara üzerindeki hortumun hareketli olabildiği, geri toplama işlemlerinin otomatik olarak gerçekleştirilebildiği endüstriyel bir ekipmandır. Geri toplama işlemi için yaylı, manuel, elektrik motorlu seçenekler bulunmaktadır.

Su Hortum Makarası, su hortum tamburu, otomatik yıkama makarası, bahçe makarası, otomatik yıkama tamburu, bahçe tamburu, basınçlı su makarası, basınçlı su hortum makarası, hortum makarası, hortum tamburu

Geri toplama işlemleri, su hortum makaraları için genellikle yaylı olarak tercih edilmektedir. Yaylı hortum makarası için zemberek yay yardımıyla geri toplama işlemi otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Yaylı su hortum makaralarından sonra en çok tercih edilen ise elektrik motorlu hortum makaralarıdır. 220V AC, 380V AC motorların yanı sıra 12/24/48V DC motorlu seçenekleri de bulunmaktadır.

Piyasada her ne kadar, makaralı hortum, makaralı su hortumu, makaralı bahçe hortumu, su hortum sarma makarası, sulama hortum makarası vb. isimlerle anılsa da ürünün endüstriyel ismi su hortum makarasıdır.

Kilitleme mekanizması, su hortum makarası üzerinde sarılı olan hortumun kullanımı esnasında operatöre yük bindirmemek için özel olarak dizayn edilmiş dil-tarak mekanizmasından oluşmaktadır. Bu dil-tarak mekanizması istenilen metrajda hortum sabit kalmasını sağlamaktadır.

Makaralı su hortumu olarak da bilinen su hortum makarası için kilitleme mekanizması, su hortumunun çok kısa olacak şekilde çek bırak yapılması ile devreden çıkarılmasıyla hortumun otomatik olarak geri toplanmasını sağlamaktadır.

Basınçlı su hortum makarası en çok genel temizlik işlerinde tercih edilmektedir. Ancak su hortum makaraları için başlıca kullanım alanlarını listeleyecek olursak:

Belediye temizlik araçları üzerinde bulunan basınçlı su hortum makarası; park, bahçe, yol vs. gibi temizlik gereken alanların temizliği esnasında kullanılmaktadır.

İnşaat alanları ve endüstriyel tesislerde, uzun su hortumlarının düzensiz bir şekilde durmasını önlemek ve kullanım kolaylığı sağlamak için su hortum makaraları sıkça kullanılmaktadır.

Bahçe işlerinde çim bakımı gibi işlemler için, tarımda ise sulama ihtiyacı nedeniyle sıkça uzun metrajlı su hortumları kullanılmaktadır. Bu hortumların kullanım kolaylığı için su hortum makarası sıkça tercih edilmektedir..

Su hortum makaraları kullanmanın birkaç avantajı vardır ve bunlar genellikle kullanıcılara pratiklik, düzen ve uzun ömürlü hortum kullanımı sağlamak amacıyla ehemmiyet arz etmektedir.

Su Hortum Makarası, su hortum tamburu, otomatik yıkama makarası, bahçe makarası, makaralı hortum, makaralı su hortumu, makaralı bahçe hortumu, sulama hortum makarası, su hortum makarası fiyatı, su hortum sarma makarası
 • Düzen ve Saklama Kolaylığı:
  Su hortum makaraları, hortumu düzenli bir şekilde sarmanıza ve saklamanıza yardımcı olur. Düzenli sarılmış bir hortum, gelecekteki kullanımlarda düğümlenme veya dolaşma riskini azaltmaktadır.
 • Hortumun Uzun Ömürlü Olması:
  Sürekli olarak düğümlenen veya yere serilen bir hortumun ömrü aşınmalar nedeniyle kısalmaktadır. Su hortum makaraları, hortumu korur. Ayrıca düzenli bir şekilde saklandığı için hortumun uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.
 • Zamandan Tasarruf:
  Tamburlar, hortumu otomatik olarak toplama özelliğine sahiptir. Bu özellik, kullanıcılara zaman tasarrufu sağlar ve hortumu elle sararak harcanan zamanı ortadan kaldırır.
 • Kullanım Kolaylığı:
  Otomatik su hortum tamburları, genellikle zemberekli yahut elektrik motorlu olarak imal edilmektedir. Bu da kullanım kolaylığı sağlar.
 • Temizlik ve Bakım Kolaylığı:
  Su hortum makaraları, ağır endüstriyel şartlara dayanıklı şekilde tasarlanmaktadır ve üretilmektedir. 
 • Taşınabilirlik ve Depolama:
  Birçok su hortum makarası taşınabilme özelliğine sahiptir. Bu, kullanıcıların makarayı kolayca taşımasını ve gerektiğinde uygun bir yerde depolamasını sağlar.
 • Sürdürülebilirlik ve Güvenlilik:
  Hortum makaraları; şarj arabaları, lineer hareket eden yük arabaları vs. gibi hareketli sistemlerin olduğu yerlerde hortumların otomatik olarak açılıp toplanmasını sağlar. Bu sayede hortumların hareketli sistemlere ait tekerlerin altında kalma riskini ortadan kaldırır. Böylece hem sürdürülebilir hem de güvenli bir çalışma ortamı oluşturur.

Genellikle bahçe, otomobil yıkama, temizlik işlemleri gibi uygulamalarda otomatik su hortum makarası sıklıkla tercih edilmektedir. Kullanıcıya düzen ve kolaylık sağlamak, hortumun uzun ömürlü olmasını sağlamak ve genel su kullanımını daha etkili hale getirmek amacıyla kullanılırlar.