Topraklama Makarası Nedir?

Topraklama makarası, elektrik sistemlerinde güvenliği sağlamak ve olası elektriksel arızalardan korunmak amacıyla kullanılan topraklama kablolarının otomatik olarak geri toplanmasını sağlayan belirlenmiş standartlara uygun olarak tasarlanan yardımcı bir yaylı ekipmandır.

topraklama makarası, topraklama tamburu, elektrik makarası, güvenlik makarası, özel makara, tambur, tambur imalat

Elektriksel cihazlardan kaynaklanan potansiyel tehlikeli durumları önlemek için tasarlanmıştır. Bu topraklama makaraları, topraklama işlemlerini etkili bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi ile çalışan cihazlarda, kaçak akımı önlemek ve insanların güvenliğini sağlamak adına; topraklama makarası, elektrik akımını güvenli bir şekilde toprağa ileterek sistemdeki potansiyel tehlikeleri minimize eder.

Yüksek kaliteli malzemelerden üretilen ve güvenlik standartlarına tam uyumlu olan topraklama tamburu ile elektrik sistemlerinizi güven altına almanıza yardımcı oluyoruz.

Topraklama işlemi, topraklama tamburu ayak alt yüzeyi ve göbek mili üzerindeki kablo yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Makaranın bağlanacağı zeminin iletken bir yüzey olması gerekmektedir.

Topraklama maşası, topraklama tamburu ile birlikte kullanılmaktadır. Maşa, topraklama ihtiyacı olan yüzeye bağlanan bir aksesuardır. Maşa, topraklama ihtiyacı olan ekipmanın iletken bir yüzeyine bağlanarak topraklama işlemini gerçekleştirmektedir. Topraklama makarası üzerindeki kabloya bağlı olan maşa, topraklama çubuğu ile topraklama yapılacak olan ekipman arasında tam iletimi sağlar ve böylece topraklama işlemini gerçekleştirir.

 • Ergonomik tasarım,
 • Kolay kurulum ve kullanım,
 • Galvaniz üzeri statik toz boya veya paslanmaz sac opsiyonları,
  NOT: Galvaniz üzeri statik toz boyalı ürünlerin ayak sacının alt yüzeyi maskelenir ve galvanizli olarak kalması sağlanır. Böylece iletim işlemi hem ayak alt sacından hem de göbek milindeki topraklama kablosundan gerçekleştirilir.
 • Topraklama maşası,
 • Kilitleme mekanizması,
 • Otomatik geri toplama özelliği :
  Zemberek (Yaylı)
  Pnömatik motorlu (Havalı el aletleri ile çalışabilen özel tasarım)
  Elektrik motorlu
 • Askeri ve sivil uygulamalara uygun.

Kilitleme mekanizması, topraklanacak olan ekipman üzerine bağlanan maşanın yüke maruz kalmasını engellemek amacıyla tambur üzerindeki yay yükünü karşılayan bir sistemdir. Kilit ve dil mekanizmasından oluşmaktadır. Tambur üzerine sarılı olan topraklama kablosu açıldığında, istenilen metrajda sabit kalması amacıyla dil tarak üzerinde bırakılarak sistemin kilitlenmesine imkan tanır. Bu sayede zemberek nedeniyle oluşan tork, tarak üzerinde biriktirilerek kablonun geri toplanması engellenir.

Topraklama işlemi tamamlandığında kablo çok küçük bir miktarda çek bırak yapılır. Böylece kilitleme sisteminin devreden çıkarılması sağlanır ve otomatik olarak toplama işlemi gerçekleştirilir.

Kilitleme mekanizması için özel tasarımımız olan tarak, topraklama tamburu üzerinde iki konumda mevcuttur. Her 180 derecede bir olmak koşuluyla en az dört pozisyonda kilitleme işlemi için uygundur.

 • Endüstriyel Tesisler:
  Fabrikalar, enerji santralleri, rafineriler ve diğer endüstriyel tesislerde elektrikli ekipmanlar arasında topraklama sağlamak için topraklama tamburu kullanılır. Bu, işçilerin ve ekipmanın güvenliğini artırır.
 • İnşaat Sahaları:
  İnşaat projelerinde, özellikle seyyar enerji kaynakları ve geçici elektrik sistemleri için topraklama makarası kullanılmaktadır. Bu, inşaat sahasındaki çalışanların güvenliğini sağlar.
 • Telekomünikasyon:
  Telekomünikasyon altyapısında, anten sistemlerinde ve diğer elektrikli ekipmanlarda topraklama makarası kullanılarak elektriksel güvenlik sağlanır.
 • Enerji İletim ve Dağıtım:
  Elektrik enerjisi iletim hatları, trafo istasyonları ve enerji dağıtım sistemlerinde topraklama makaraları kullanılarak güvenlik sağlanmakta ve ekipmanların doğru şekilde çalışması desteklenmektedir.
 • Askeri Alanlar:
  Yakıt ikmal araçlarında, statik elektrik kaynaklı kıvılcımların tehdit unsuru olduğu ortamlarda statik elektrik topraklama makarası kullanılmaktadır.
 • Yüksek Kalite Malzeme: Ürünlerimizde kullanılan yüksek kaliteli malzemeler, dayanıklılık ve uzun ömür sağlar.
 • Kolay Montaj ve Kullanım: Tasarımımız, kolay montaj ve kullanımı ön planda tutar, böylece zamandan tasarruf edebilirsiniz.
 • Geniş Uygulama Alanları: Askeriyeden sivile, endüstriyel tesislerden inşaat sahalarına kadar geniş bir uygulama yelpazesi için idealdir.

Topraklama tamburu, güvenilir performans ve dayanıklılığı bir araya getirerek işlerinizi kolaylaştırır.
Elektriksel güvenliğinizi EuroReels kalitesiyle sağlayın! Güvenilir ve dayanıklı topraklama makarası ile ilgili daha fazla bilgi almak ve topraklama makarası fiyat teklifi almak için bizimle iletişime geçin.