Gıda Hortum Makarası Nedir?

Makaralar, geri toplama özelliklerine göre genellikle üç tipe ayrılmaktadır. Bunlar; manuel, elektrik motorlu ve yaylı (zemberek) hortum makarasıdır.

Manuel makaralar için otomatik geri toplama özelliği bulunmamaktadır. Geri toplama işlemi operatör tarafından gerçekleştirilmektedir. Manuel çevirme kolu talep üzerine makaranın sağ veya sol tarafında olabilmektedir. Çevirme kolu makaranın bir tarafında, akışkan besleme girişi ise diğer tarafında olmaktadır.

Tambur üzerindeki özel kilitleme mekanizması sayesinde hortumlar istenilen metrajda sabit bırakılabilmektedir. Hortum çek-bırak yapılarak kilit mekanizması devreden çıkarılarak hortumun geri toplanması sağlanmaktadır. Kilitleme mekanizması özellikle talep edilmediği durumlar haricinde tamburlar kilitleme mekanizmasıyla imal edilmektedir.

Gıda hortum makarası, gıda hortumlarının kullanıldığı her türlü gıda işleme tesislerinde gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

Gıda makarası,

 • Gıda Üretimi ve İşleme Tesislerinde,
 • Sıvı gıdaların transfer ihtiyacı olduğu tesislerde,
 • İçecek ve meşrubat üretim tesislerinde sıkça kullanılmaktadır.

Gıda hortum makarası kullanıcılara pratiklik, düzen ve uzun ömürlü hortum kullanımı sağlamak amacıyla ehemmiyet arz etmektedir. Gıda hortum makarası gıda transferi ihtiyacı olan tüm tesislerde, gıda kodeksine uygun olması nedeniyle gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

 • Düzen ve Saklama Kolaylığı:
  Gıda hortum makaraları, hortumu düzenli bir şekilde sarmanıza ve saklamanıza yardımcı olur. Düzenli sarılmış bir hortum, gelecekteki kullanımlarda düğümlenme veya dolaşma riskini azaltmaktadır.
 • Hortumun Uzun Ömürlü Olması:
  Sürekli olarak düğümlenen veya yere serilen hortumun ömrü kısalır ve hijyenik açıdan sorun teşkil eder.
  Gıda hortum makarası, hortumu korur. Düzenli bir şekilde saklandığı için hortumun uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Hijyenik koşullarda çalışılmasına olanak tanır.
 • Kullanım Kolaylığı: Gıda makaraları, genellikle zemberekli (yaylı) olarak imal edilmektedir. Hortumların otomatik olarak toplanmasını sağlaması nedeniyle kullanım kolaylığı sağlar.
 • Güvenli Kullanım: Gıda hortum makaraları, ağır endüstriyel şartlara dayanıklı şekilde tasarlandığından korozyona karşı direnci yüksektir. Akışkan türüne uygun malzeme seçimiyle hijyenik koşullarda gıda transfer işlemlerinde kullanılmaktadır. 
gıda hortumu, paslanmaz rakor, paslanmaz spiralli gıda hortumu